پلی کربنات الیافدار (PC GF)

پلی کربنات یک پلیمر ترموپلاستیک سخت ، بی شکل و شفاف با عملکرد بالا با گروه های عملکردی آلی است که توسط گروه های کربناته به هم متصل شده اند و ترکیبی منحصر به فرد از خواص را ارائه می دهد. رایانه رایج به عنوان یک پلاستیک مهندسی به دلیل ویژگی های منحصر به فرد خود شامل موارد زیر است:

  • قدرت ضربه بالا
  • ثبات ابعادی بالا
  • خواص الکتریکی خوب در میان سایرین

اگرچه ویژگی های pc شبیه پلی متیل متاکریلات ، اکریلیک است ، اما پلی کربنات قوی تر است و در محدوده دمایی وسیع تری (نقطه ذوب: 155 درجه سانتی گراد) قابل استفاده است اما گرانتر است. از آنجا که PC سازگاری بسیار خوبی با برخی از پلیمرها دارد ، به طور گسترده ای در مخلوط هایی مانند PC/ABS ، PC/PET ، PC/PMMA استفاده می شود. برخی از کاربردهای رایج دیسک فشرده ، کلاه ایمنی ، شیشه ضد گلوله ، لنزهای چراغ جلو اتومبیل ، بطری های تغذیه کودک ، سقف و شیشه و غیره است.

ویژگی ها و خواص اصلی پلی کربنات

PC یک ماده ایده آل است که به دلیل ویژگی های همه کاره ، پردازش سازگار با محیط زیست و قابلیت بازیافت ، به طور گسترده در صنعت استفاده می شود. دارا بودن مجموعه ای منحصر به فرد از خواص شیمیایی و فیزیکی ، آن را بر روی شیشه ، PMMA و PE مناسب می سازد.

پلی کربنات دارای استحکام بالایی است که آن را در برابر ضربه و شکست مقاوم می کند و ایمنی و راحتی بیشتری را در برنامه هایی که قابلیت اطمینان و کارایی بالا را می طلبند ، فراهم می کند. پلیمر دارای چگالی 1.2-1.22 گرم / سانتی متر 3 )، حفظ سختی تا 140 درجه سانتی گراد و پایین به -20 ° C. همچنین ، پلی کربنات ها عملاً نشکن هستند.

PC یک پلاستیک بسیار شفاف است که می تواند بیش از 90 درصد نور را به اندازه شیشه منتقل کند. ورق های پلی کربنات در طیف گسترده ای از سایه ها موجود است که می تواند بسته به برنامه کاربر نهایی سفارشی شود.

وزن کم ؛ این ویژگی تقریباً امکان نامحدودی را برای تولید کنندگان در مقایسه با شیشه فراهم می کند. این ویژگی همچنین باعث افزایش کارایی ، سهولت در نصب و کاهش هزینه های کلی حمل و نقل می شود.

پلی کربنات ها را می توان برای جلوگیری از تابش اشعه ماوراء بنفش و حفاظت 100٪ در برابر اشعه های مضر فرابنفش طراحی کرد.

برای داشتن ساختار آمورف PC ویژگی های نوری عالی را ارائه می دهد. ضریب شکست پلی کربنات شفاف 1.584 است.

pc مقاومت شیمیایی خوبی در برابر اسیدهای رقیق شده ، هیدروکربن های آلیفاتیک و الکلها نشان می دهد. مقاومت شیمیایی متوسط در برابر روغن و گریس. PC به راحتی توسط قلیاهای رقیق ، هیدروکربن های معطر و هالوژنه مورد حمله قرار می گیرد. تولیدکنندگان توصیه می کنند که ورق های رایانه را با مواد شوینده خاصی تمیز کنید که بر ماهیت شیمیایی آن تأثیر نمی گذارد. به پاک کننده های قلیایی ساینده حساس است.

پلی کربنات ها با مقاومت خوب در برابر حرارت ، تا دمای 135 درجه سانتیگراد از نظر حرارتی پایدار هستند. مقاومت بیشتر در برابر حرارت را می توان با افزودن بازدارنده های شعله بدون تاثیر بر خواص مواد بهبود بخشید.

 

نقاط قوت و محدودیت ها

بسیار شفاف انتقال نور را به خوبی شیشه ارائه می دهد

چقرمگی بالا حتی تا -20 درجه سانتی گراد

ماندگاری مکانیکی بالا تا 140 درجه سانتی گراد

ذاتاً بازدارنده شعله

خواص عایق الکتریکی خوبی را ارائه می دهد که تحت تأثیر آب یا دما قرار نمی گیرد

از مقاومت خوبی در برابر سایش برخوردار است

می تواند ضدعفونی مکرر بخار را تحمل کند به راحتی توسط هیدروکربن ها و پایه ها مورد حمله قرار می گیرد

پس از قرار گرفتن طولانی مدت در معرض آب در دمای بیش از 60 درجه سانتی گراد ، خواص مکانیکی آنها شروع به تخریب می کند

قبل از پردازش ، خشک کردن مناسب لازم است

استقامت خستگی کم

تمایل به زرد شدن بعد از قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش نقاط قوت و محدودیت های درجه پلی کربنات با حرارت بالا