معرفی EVA 18%

اتیلن وینیل استات (EVA) که با نام پلی اتیلن وینیل استات نیز شناخته می‌شود، یک ماده کوپلیمر اتیلن و وینیل استات است. درصد وزنی وینیل استات معمولاً بین 10 تا 40 درصد متغیر است. به طور کلی، سه نوع مختلف کوپلیمر EVA وجود دارد که در آن میزان وینیل استات (VA) در کوپلیمر و نحوه استفاده مواد متفاوت است: ترموپلاستیک، ترموپلاستیک الاستومر، الاستومر. در کاربردهای مختلف می‌توان از گریدهای مختلف این ماده استفاده کرد. ترکیب عالی از خواصی که اتیلن وینیل استات ارائه می‌دهد، باعث می‌شود تا برای بازارهای مختلف مفید باشد.

برخی کوپلیمرهای EVA در انعطاف‌پذیری با گریدهای پی‌وی‌سی پلاستیسایز شده، در دمای محیط مشابه هستند اما در دماهای پایین انعطاف‌پذیری و مقاومت بیشتری دارند. کوپلیمرهای اتیلن وینیل استات پلاستیک سایزر ندارد و در جاهایی که انتقال پلاستیک سایزر به سطح مشکل ایجاد می‌کند، می‌توان از آن به جای PVC استفاده کرد.

اگرچه کوپلیمرهای EVA اغلب از PVC گرانتر هستند، اما به دلیل تراکم پایین‌تر، ممکن است بر اساس حجم آنها ارزان‌تر باشند. کوپیلمرهای اتیلن وینیل استات به ویژه آنهایی که محتوای VA بالایی دارند، قادر به تحمل بار پرکننده زیاد، بدون کاهش قابل توجه در انعطاف‌پذیری و سایر خصوصیات مکانیکی هستند. نمونه‌ای از کاربردهای EVA را در تصویر زیر مشاهده می‌کنید.

ساختار مولکولی اتیلن وینیل استات
ساختار مولکولی اتیلن وینیل استات

ویژگی های اتیلن وینیل استات ۱۸ درصد

کوپلیمر EVA 18% یا اتیلن وینیل استات (EVA) در دسته پلیمرهای مهندسی، آتمن قرار دارد که در فرآیندهای فیلم اکستروژن برای مصارف شامل بسته‌بندی، محافظت از سطح و پوشش‌های گلخانه‌ای استفاده می‌شوند. کوپلیمرهای EVA در کلاه‌ها، مهر و موم‌های قالب‌گیری شده، کفش و فضای داخلی خودرو استفاده می‌شوند. همچنین به عنوان پلیمر پایه در بسیاری از فرمولاسیون‌های رزین چسب و در سیم و کابل‌های الکتریکی مورد استفاده قرار می‌گیرند. برای چسب‌های حرارتی مورد نیاز برای نگه داشتن صفحات و پوشش‌های مختلف، می‌توانیم با تغییر میزان ونیل استات میزان استحکام و انعطاف پذیری را تغییر دهیم از ویژگی‌های این ماده می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • انعطاف‌پذیری بالا
 • عایق‌بندی مناسب
 • جذب خوب صدا
 • چسبندگی مناسب با بسترهای متفاوت
 • مقاومت در برابر پارگی
 • مقاومت شیمیایی خوب

دمای کم شروع فرآیند ذوب، چسب‌های دمای بالا، مقاومت بالا در برابر ضربه و ویژگی‌های نوری عالی برای فرآیندهای فیلم اکستروژن، شفافیت بالا برای کپسوله@سازی سلول‌های فتوولتائیک از ویژگی‌های دیگر این ماده است.

کاربردهای EVA 18%

EVA یک ترموپلاستیک الاستومر است که قطعات و موادی که با آن تولید می‌شود دارای نرمی و انعطاف پذیری مناسبی هستند و مانند لاستیک عمل می‌کنند ولی معایب لاستیک‌ها مانند سیستم پخت و عدم بازیافت پذیری و… را ندارند. این ماده از وضوح و براقیت خوبی برخوردار است، مقاومت در دماهای کم، مقاومت در برابر استرس و مقاومت در برابر اشعه ماوراء بنفش دارد. این ماده در بسیاری از کاربردهای الکتریکی با محصولات لاستیکی و پلیمرهای وینیلی مانند پی وی سی رقابت دارد.

چسب‌های مذاب و سطح بالایی توب‌های فوتبال معمولاً از EVA ساخته می‌شوند. EVA همچنین به عنوان یک افزودنی تقویت کننده چسبندگی در بندهای پلاستیکی استفاده می‌شود. ورق‌های فومی ساخته شده از EVA از محبوبیت زیادی برای استیکرهای مخصوص کف سالن‌های بازی برخوردار هستند.

از کاربردهای عمده اتیلن ونیل استات ۱۸ درصد می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • سیم و کابل
 • کف کفش
 • فوم‌های تزریقی
 • ورق اکستروژن
 • اکستروژن فیلم (با افزودنی) و تولید فیلم‌های بسته بندی

 

نکات فرآیندی EVA 18%

توصیه‌های موجود توصیه‌هایی عمومی هستند و ممکن است برای یک فرآیند خاص که نیاز کسانی که قصد خرید EVA 18% دارند، نیاز به شرایط فرایند شکلدهی متفاوت باشد. اما دمای فرآیندی اتیلن وینیل استات می‌تواند از شاخص مذاب و میران وینیل استات موجود در اتیلن منتج شود. کوپلیمراتیلن وینیل استات با شاخص مذاب پایین (ویسکوزیته بالا) برای شکلدهی نیاز به دمای بالاتر دارند. نقطه ذوب کوپلیمرهای EVA با افزایش محتوای وینیل استات(VA) کاهش می‌یابد. دمای ذوب DSC معمولی برای پلیمرها در محدوده 0 تا 28٪ VA به ترتیب از 115 تا 70 درجه سانتیگراد است.

به طور کلی، کوپلیمرهای EVA نباید در دمای بالاتر از 220 درجه سانتیگراد شکل‌دهی شوند زیرا ممکن است تخریب رخ دهد. محصولات تخریب شامل استیک اسید هستند که  بویی شبیه “سرکه” می‌دهند. تخریب اتیلن ونیل استات می‌تواند موجب خوردگی دستگاه‌ها شوند. موارد متفاوتی برای جلوگیری از این پدیده پیشنهاد شدند:

 • اکسترودرهای بزرگتر و یا با زمان اقامت طولانی نیاز به دمای پایین‌تری برای شکل‌دهی هستند.
 • محفظه‌های نازک‌تر دارای پروفایل دمایی با دما بالاتر هستند.
 • طراحی پیچ با عمق کم و طول بلندتر منجر به افزایش دمای ذوب می‌شود.

 

دمای مذاب برای شاخص‌های مذاب و درصد وینیل استات می‌تواند به شکل زیر باشد:

EVA18%
دمای مذاب برای شاخص‌های مذاب و درصد وینیل استات

لطیفی پلیمر

فروشگاه پلیمر

فروش مواد اولیه پلاستیک

مواد اولیه پلاستیک

خرید مواد اولیه پلاستیک

خرید Eva

خرید Eva 18

خرید Eva 18 درصد

خرید Evaporator

خرید فوم Eva

خرید کولر رومیزی Evapolar

خرید مواد Eva

خرید گرانول Eva

مرکز خرید Eva

خرید ورق فوم Eva

اتیلن وینیل استات

اتیلن وینیل استات کفش

اتیلن وینیل استات کوپلیمر

اتیلن وینیل استات خرید

اتیلن وینیل استات کاربرد

اتیلن وینیل استات قیمت

اتیلن وینیل استات فروش

اتیلن وینیل استات استهبان

اتیلن وینیل استات پتروشیمی

اتیلن وینیل استات مایع

خرید اتیلن وینیل استات

قیمت اتیلن وینیل استات

فروش اتیلن وینیل استات

فروش اتیلن وینیل استات در تبریز

فروش اتیلن وینیل استات در تهران

فروش اتیلن وینیل استات در کرج

فروش پودر اتیلن وینیل استات

قیمت اتیلن وینیل استات

فروش اتیلن وینیل استات